Főoldal Hírek Ajánló Magyarország étele 2020 szakácsverseny

Magyarország étele 2020 szakácsverseny

17 perc átlagos olvasási idő
0
5,833
 ehaccp_topbanner3.jpg

Az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete (ÉTREND) a Felcsúti Letenyey Lajos Gimnázium Szakgimnázium és Szakközépiskola együttműködésével, és a Nemzeti Élelmiszer-lánc Biztonsági Hivatal (NÉBIH) szakmai partnerségével 2020. évben harmadik alkalommal hirdeti meg a „Magyarország étele” nevű, élőmunkás melegkonyhai szakácsversenyét, melyen várják a világ minden tájáról (kiemelten az elcsatolt területekről és a diaszpórából) a versenyezni kívánó csapatok jelentkezését.

A szakácsverseny sajtótájékoztatójára 2019. szeptember 20-án az Emberi Erőforrások Minisztériumában került sor.

Dr. Rétvári Bence az EMMI Miniszterhelyettese

Dr. Rétvári Bence az Emberi Erőforrások Minisztériumának miniszterhelyettese beszédében kiemelte: 2010 óta fontos célja a magyar kormánynak, hogy minél jobb minőségű és minél egészségesebb ételek kerüljenek a magyar emberek asztalára. Az elmúlt években jelentősen nőtt a magyar emberek által fogyasztott gyümölcs és zöldség mennyisége. Ma már a magyar emberek 96 százaléka minden nap fogyaszt gyümölcsöt vagy zöldséget, kétharmaduk több alkalommal is – fűzte hozzá a politikus, aki szerint ez a kormány intézkedéseinek, valamint a nagymértékű béremelkedésnek is köszönhető.

Továbbá beszélt arról is, hogy egy nemzet létezésének kulcsa a megélt nemzeti identitás, amihez a határokon átívelő Magyarország étele 2020 szakácsverseny kiváló eszköz, ezért azt, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Agrárminisztérium és Magyarország Kormánya is támogatja.

Bányai György a Felcsúti Letenyey Lajos Szakközépiskola és Szakiskola Igazgatója

A szakácsverseny helyszíne a Felcsúti Letenyey Lajos Szakközépiskola és Szakiskola lesz. Az intézmény igazgatója, Bányai György hangsúlyozta, a jövő évi centenárium kiváló lehetőség lehet a megélt magyar nemzeti identitás ápolására, aminek fontos részét képezi a magyar kulináris kultúra, az étkezési szokások és hagyományok összessége.

Dr. Pleva György, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal igazgatója

Dr. Pleva György, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal igazgatója a sajtótájékoztatón elmondta, a Nébih célja, hogy kiváló és biztonságos, etikus gondolkodással előállított élelmiszerek kerüljenek a magyar fogyasztók elé, ugyanis magas színvonalú nemzeti konyha nem létezhet jó minőségű alapanyagok nélkül. Arra is kitért, hogy az ellátási láncban a termelők, a kereskedők és fogyasztók mellett roppant fontos a szakácsok munkája is.

Asztalos István az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesületének elnöke

„Ahhoz, hogy a kultúránkat megőrizzük, ahhoz kell, hogy magyar szürkeállományra épülő hazai kezdeményezéseket hívjunk életre, mert ha más nemzetek konyháit önként a sajátunk elé helyezzük, abban a pillanatban már csak másodikak lehetünk, ezen felül megszűnik az identitásunk, a múltunk, a gyökerünk, végül pedig nem lesz mit átörökíteni az utókor számára. Éppen ezért külön büszkeség számunkra, hogy a verseny már a harmadik évében ilyen komolyságú társadalmi üzenetet dolgoz fel.” – fogalmazott Asztalos István az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesületének elnöke

Magyarország étele 2020

A melegkonyhai szakácsverseny célja, hogy kiváló szakácsok prezentálásában olyan új magyar ételek születhessenek majd, melyben a vidék és a hazai termelés is visszaköszön. Emellett természetesen az identitás megőrzése és a hagyományaink átmentése is a szervezők céljai között szerepel.

A verseny Fővédnökei:

  • Dr. Semjén Zsolt, Miniszterelnök-helyettes
  • Dr. Nagy István, Agrárminiszter
  • Dr. Rétvári Bence, Emberi Erőforrások Minisztériumának miniszterhelyettese
  • Horváth Vilmos, Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Turizmusért felelős alenöke

A verseny témája:

Nemzeti összetartozás!

A verseny nyelve:

Magyar

2020-as tányér a Hungária, melyet az Alföld Porcelán Edénygyár Zrt. készített el a vesrenyre

Alapanyag megkötés:

A verseny során kötelezően használandó három alapanyag piros, fehér és zöld színű:

  • a piros színt a piros paprika (friss, vagy fűszerpaprika is elfogadott),
  • a fehér színt a Naszálytej Zrt. Fittej félzsíros túró,
  • a zöld színt, pedig bármilyen zöld színű zöldség (zöldborsó, kelbimbó stb.), vagy fűszernövény jelképezi, melyeket az étel elkészítése során kötelezően használni kell.

Jelentkezési határidő:

A versenybe jelentkezni 2020. január 05-e éjfélig lehet.

Magyarország étele 2020 reklámfilm

A versenyben olyan innovatív, de populáris ételek nevezését várják, mely alkalmas lehet arra, hogy a „Magyarország étele 2020” címet elnyerje. Elvárás, hogy az étel a legtöbb <átlagos felszereltségű> konyhán, akár nagy adagszámban is elkészíthető legyen és értékesítési szempontból is megfeleljen a magyar igényeknek. Az étel elkészítése során fontos szempont, hogy a tradícióra, a hazai alapanyagok megjelenésére hangsúly kerüljön, egyben a magyar étkezési szokásoknak is feleljen meg az étel.

A versenyről bővebben:

A verseny:

A verseny kétfordulós lesz. Az első fordulóban a receptúrák pontossága, a nevezett ételek kiértékelése, a nevezés kidolgozásának gondossága kerül értékelésre.

A második fordulóba jutott 12 csapat pedig élőmunkás szakácsverseny keretében méri majd össze tudását. A verseny napján kivetített konyhai munka, kiállítók, tematikus előadások biztosítják a látogatók részére a programokat, amit zárásként az ünnepélyes díjkiosztó ünnepség zár, mely sajtótájékoztató is lesz egyben.

A szakácsverseny győztes ételét az előző évekhez hasonlóan egy szakácsfelvonulással egybekötve viszik a Kossuth térre, elhelyezve és megőrizve azt az Ország házában az utókor számára.

MAGYARORSZÁG ÉTELE 2020.  SZAKMAI ZSŰRITAGJAI A KÖVETKEZŐK:

Zsűri elnöke:

  • Varga Károly: többszörös olimpiai-, Európa-, és világbajnok, Venesz- és kétszeres Aranysapka díjas. A Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt birtokosa.

Zsűri tagjai:

  • Ács Lajos: mesterszakács, a dunabogdányi Forgó étterem konyhafőnöke
  • Endrédi Zsolt: Mesterszakács, az art’otel konyhafőnöke
  • Kovács Levente: A ZONA Budapest és a Szabadság Bistro Séfje
  • Müncz Gábor: Mesterszakács, a Danubius Hotel Gellért Executive Chef-je
  • Németh László: Hunguest Hotel Aqua Sol Executive Chef-je
  • Oláh Zoltán: Castellum Hotel Hollókő konyhafőnöke

A verseny konyhafőnöke:

  • Várhelyi Miklós: szakács szakoktató, olimpia bajnok, Venesz-, és Aranysapka díjas mesterszakács, a Magyar Ezüst érdemkereszt birtokosa  

A 2020-AS TÁNYÉR A HUNGÁRIA

A „Magyarország étele 2020” szakácsverseny hivatalos 32 cm-es tányérja az egyedi logóval ellátott „Hungária” névre hallgató termék lett, aminek témája a „Nemzeti összetartozás” jegyében készült.
A verseny döntőjébe jutott csapatoknak kötelezően a „Hungária” nevű egyedi sorszámmal ellátott tányérra kell majd tálalniuk.

A verseny napja: gasztronómiai nap

A 2020-as verseny döntőjének napján egy szakmai nappal is készülnek, ahol a Kárpát-medence gasztronómiai kínálatát vonultatják fel, mindezt identitást építő szakmai előadásokkal kísérve. Ennek összefogását a szervezők megállapodása alapján Kocsonya Kálmán szakmai igazgatóhelyettes vállalta magára.

A versenybe jelentkezni 2020. január 05-e éjfélig lehet. A döntő 2020. március 28-án szombaton a Felcsúti Letenyey Lajos Gimnázium Szakgimnázium és Szakközépiskolában kerül megrendezésre.

A verseny támogató partnerei

A versenyről bővebben a: www.magyarorszagetele.hu weboldalon informálódhatnak.

A Magyarország étele projekthez támogatóként csatlakozott az:

  • Alföld Porcelán Edénygyár Zrt.
  • Mirbest csoport
  • Helit Kft.
  • Naszálytej Fittej
  • Coninvest
  • Oldalas magazin
  • Friedmann Kft
  • Nika Cafe
  • Napkin Magyarország

Együttműködő szakmai partnerként csatlakoztak:

  • Nemzeti élelmiszer-lánc Biztonsági Hivatal (NÉBIH)
  • Biokontroll Hungária Kft.
  • Biokultúra szövetség

Egészséges Táplálkozásért Egyesület

Töltsön be további kapcsolódó cikkeket
Töltsön be további cikkeket Asztalos István
Töltsön be továbbiakat Ajánló

Cikk ajánló

MONIN CUP 2024

Két év után újra megrendezésre került Budapesten a MONIN bartender verseny magyarországi e…