Főoldal Hírek Életmód Hogyan védjük egészségünk a szmogban?

Hogyan védjük egészségünk a szmogban?

8 perc átlagos olvasási idő
0
931
 ehaccp_topbanner3.jpg

Budapesten ma elrendelték a szmogriadó tájékoztatási fokozatát, s a tapasztalatok szerint ilyenkor sok vidéki településen a levegő jóval szennyezettebb, mint a fővárosban. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) álláspontja szerint a közlekedés, fűtés és egyéb emberi tevékenység következtében a levegőbe jutó apró részecskéknek nincs olyan alacsony koncentrációja, amely bizonyítottan nem káros az emberi egészségre.

Főleg a fűtési időszakban számíthatunk arra, hogy ezen káros anyagok olyan súlyos légszennyezettséget idéznek elő, mint ami most is jellemzi országunkat. Van azonban lehetőségünk a kockázatok csökkentésére.

  • Vegyünk több folyadékot magunkhoz.
  • Fogyasszunk friss zöldségeket, gyümölcsöket, C-vitamint, mivel ezek antioxidánsként képesek a szervezeten belül csökkenteni a káros hatásokat.
  • Kerüljük a szellőztetést. Ha erre mégis sor kerül, akkor tegyük, amikor a legalacsonyabb a levegő szennyezettsége. (Ahol a közlekedés a fő szennyező, ott inkább a hajnali órákban, ahol pedig a fűtés, ott általában a kora délutáni órákban ajánlott kitárni az ablakokat rövid időre. Ugyanakkor ez nagyban függ a konkrét helyi körülményektől; ha például a szomszéd kéményéből épp délután 2 órakor dől a füst, akkor nyilvánvalóan ne ekkor szellőztessünk.)
  • A szabadtéri sporttevékenység nem ajánlott, különösen az intenzív testmozgást igénylő gyakorlatok, bár megjegyzendő, hogy a testmozgás a vérkeringés javításával és az aerob folyamatok támogatásával hozzájárul a szennyezés okozta tünetek csökkentéséhez. Abban az esetben, ha mégis mozogni indulunk, ezt az előző pontban ajánlott órákban tegyük, és kerüljük a forgalmasabb útszakaszokat, inkább a kisebb mellékutcák és parkok felé vegyük az irányt.
  • Ha van lehetőségünk rá, ne válasszuk a szilárd tüzelést.
  • Ha nincs más lehetőségünk, mint a szilárd tüzelés, figyeljünk a tűz helyes megrakására és a megfelelő légellátásra. A tüzet soha nem alulról, hanem felülről kell meggyújtani, hogy az égés elegendő levegőhöz jusson a fokozatosan kialakuló huzat révén.
  • A gumi, műanyag palack, kezelt fa, ruhanemű vagy bármilyen hulladék elégetését jogszabály szigorúan tiltja, ebből ugyanis halálos mérgek jutnak a levegőbe, többek között a lakásba is.
  • Az avarégetés általában sem ajánlott (számos településen kimondottan tilos), azonban szmog idején semmiképp ne égessünk zöldhulladékot.
  • Csökkentsük minimálisra az autóhasználatot, helyette a közösségi közlekedés igénybevétele ajánlott.
  • Kerüljük a lakásban a hagyományos porszívó használatát. Helyette inkább használjunk robotporszívót, ez nem keveri fel a port, vagy nedves ruhával töröljük fel a padlót.
  • Külön figyeljünk azokra, akik veszélyeztetett csoportokba tartoznak, különösen, ha egyedül élnek. A szív- és érrendszeri betegségben szenvedők, asztmások, fiatalok és idősek, várandós nők, mozgásukban korlátozottak nagyobb kockázatnak vannak kitéve.
  • Tartós változás pedig akkor érhető el, ha minél többen követelik a döntéshozóktól a szükséges intézkedések meghozatalát. Már számos példa van arra (például Gödön és Zircen), hogy lakossági összefogással jelentősen sikerült javítani a levegő minőségét.

OPH/ Levegő Munkacsoport Kép: Illusztráció, Archívum

Töltsön be további kapcsolódó cikkeket
Töltsön be további cikkeket Asztalos István
Töltsön be továbbiakat Életmód

Cikk ajánló

Szemben az árral – amit az ADHD-s gyerekek szüleinek ritkán mondanak el

Napjainkban meglepően könnyen nyilvánítják a fiatalokat „hiperaktívnak” vagy „ADHD-snak”, …