Átólzéig Vendéglátás-történeti állandó kiállítás nyílt a Vendéglátóipari Múzeumban Szerkesztő : Asztalos István Közzétéve: 2014-12-10 6 perc átlagos olvasási idő 0 1,254 Oszd meg Facebook Oszd meg Twitter Oszd meg Google+ Oszd meg Reddit Oszd meg Pinterest Oszd meg Linkedin Oszd meg Tumblr Vendéglátás-történeti állandó kiállítás nyílt a Vendéglátóipari Múzeumban (MTI) – A magyar polgári vendéglátás aranykorát, a szakma 19. század végétől a második világháborúig tartó történetét mutatja be a Vendéglátóipari Múzeum szerdán nyílt új, állandó kiállítása Vendéget látni, vendégnek lenni címmel. A magyar viselkedéskultúrának mindig kiemelt területe volt a vendéglátás, a paraszti, a polgári és a professzionális vendéglátás területén egyaránt – hangsúlyozta Cseri Miklós kultúráért felelős helyettes államtitkár a tárlat megnyitóján. Kiemelte: a tárlat az otthoni és hivatásszerű magyar vendéglátás tereit egy városi skanzen jellegét öltve, elsősorban enteriőrökön keresztül mutatja be. Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) elnöke hiánypótlónak nevezte a most megnyílt bemutatót, mert életre kelnek benne a szakmát az 1920-as és 1930-as években jellemző terek. A látogatók megtudhatják, hol és hogyan töltötte szabad idejét a hajdani polgár, hova utazott, hol szállt meg, mit rendelt asztalához. Megelevenedik egy korabeli szálloda, egy kávéház és egy étterem is, valamint egy cukrászda a cukrászműhellyel együtt. Az otthoni vendéglátást egy középpolgári lakás idézi meg konyhával, kamrával, ebédlővel, valamint az ezekhez kapcsolódó bútorokkal és tárgyi eszközökkel. Az érdeklődők betekinthetnek a korabeli mulatók és fürdőhelyek világába is, megtudhatják, melyik gyógyvizet ajánlották fürdésre és melyiket fogyasztásra, kiderül, hogy miért lett sikeres a Gundel étterem, vagy a Gerbeaud cukrászda, valamint a leghíresebb magyar ételek és édességek, például a Jókai bableves, a palócleves vagy a dobostorta történetét és eredeti receptjeit is megismerhetik. A helyszínen elhelyezett interaktív eszközök nem csak a kávéházak ismert művészekből álló törzsközönségéről adnak tájékoztatást, de részletesen bemutatják a kor személyzetének, a szobalánynak, a londinernek, a séfnek vagy a sommelier-nek a munkáját is. Kiss Imre múzeumigazgató a megnyitón megjegyezte: a kereskedelemtörténeti állandó kiállítás mellett az új vendéglátás-történeti állandó kiállítás megnyitásával csaknem tíz év után vált ismét teljessé a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum. Cseri Miklós a helyszínen bejelentette, hogy Kiss Imre igazgatói mandátuma ugyan ez év decemberében lejárt, Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter azonban – a pozícióra kiírt pályázat mérlegelése után – újabb öt évre meghosszabbította Kiss Imre igazgatói kinevezését.
Hrúz Mária konyhájában főzték meg Petőfi kedvenceit Szalkszentmárton fontos helyett foglal el Petőfi életében: apja egy időben itt bérelt vendégfogadót és …
Tökéletes halloween-i vendégváró receptek Ma már hazánkban is egyre jobban elfogadott, hogy október végén az őszi faleveles dekorációk …
Az állatoké a főszerep a Skanzenben az ünnepi hétvégén A paraszti gazdaságok állatai állnak a középpontban a szentendrei Skanzen ünnepi hétvégéjén …
Megjelent az Oldalas magazin 2024. júliusi száma! Ez <mint ahogyan magazinunk korábbi számai is>, mindenki számára ingyenesen és azonnal elérhető a …