Főoldal Hírek Átólzéig A felnőtt lakosság közel felének javasolt az életmódváltás

A felnőtt lakosság közel felének javasolt az életmódváltás

7 perc átlagos olvasási idő
0
1,183
 ehaccp_topbanner3.jpg

A felnőtt lakosság közel felének javasolt az életmódváltás

 

2010 és 2014 között országszerte közel százezer koleszterinszint-mérést végzett Magyarország Átfogó Egészségvédelmi Szűrőprogramja. A szűrőkamionokban vizsgált nők 39 százalékánál, a férfiak 47 százalékánál mértek határérték feletti koleszterinszintet, az orvosok meglepetésére már a 18–25 éves korosztály is nagy számban érintett volt.

Minden magyar felnőttnek javasolható az évenkénti koleszterinszint-ellenőrzés, amelyet háziorvosuknál vagy az egeszsegprogram.eu mobil szűrállomásain 2015-ben is ingyenesen kérhetnek. Azoknak, akiknél mérsékelten (az összkoleszterinszint 5 mmol/l feletti) vagy súlyosan emelkedett (6 mmol/l feletti) értékeket mérnek, elengedhetetlen a folyamatos orvosi kontroll és indokolt esetben a gyógyszeres kezelés. Az orvos ennek elbírálásához megméri a legveszélyesebbnek számító LDL-koleszterin értékét is. 

Az enyhén emelkedett koleszterinszint kezelése azonban önmagában életmódváltással is lehetséges. Erre pedig keresve sem találhatnánk alkalmasabb időpontot, mint a forró nyári napokat, hiszen ilyenkor a szervezetünk nem igényli a nehéz, kiadós ételeket, ráadásul könnyebben hozzáférhetők a friss gyümölcsök, zöldségek is!

Koleszterinbarát étkezés 
A koleszterint a szervezetünk termeli, illetve bizonyos állati eredetű táplálékokból jut hozzá. A zsíros tejtermékek és húsok, zsírban sült ételek, a magas zsírtartalmú jégkrémek és teljes tej helyett ezért inkább együnk több sült halat, grillezett sovány húst, csirkemellet bőr nélkül! Próbáljuk ki a kukorica- vagy olívaolajat, fogyasszunk több zöldséget és gyümölcsöt, tojásfehérjét, valamint feltétlenül válasszunk zsírszegény tejet!

Egyszerű mozgásformák 
Mivel egyebek mellett az ülő életmód is befolyásolhatja a koleszterin szintjét, fontos, hogy ne töltsünk hosszú időt ülő helyzetben! Ha mégis szükséges, naponta többször mozgassuk át a végtagjainkat, végezzünk nyújtógyakorlatokat, és sétáljunk, mozogjunk, amikor csak tehetjük! Válasszuk a lift helyett a lépcsőt! Fontos tudni, hogy a rendszeres testmozgás emeli a védő koleszterin, a HDL értékét!

A megerőltető mozgást kerüljük, de heti legalább 3 alkalommal végezzünk valamilyen egyszerű mozgásformát! A futás, az úszás, a kerékpározás, a labdajátékok, vagy például a jóga egyaránt jó választás lehet, természetesen odafigyelve rá, hogy a déli órákban ne tartózkodjunk hosszabb ideig a tűző napon! 

Akiknek már magas koleszterinszintet csökkentő, ún. sztatinterápiát javasolt az orvos, fontos, hogy az előírásoknak megfelelően szedjék gyógyszereiket a mozgás és az egészséges életmód mellett is. 

Miért jelenthet gondot a magas koleszterinszint? 
A megemelkedett koleszterinszint nem jár fájdalommal, de növeli a különféle érbetegségek kockázatát. Más rizikófaktorokkal társulva a koleszterin erekben történő lerakódása akut betegségek (pl. szívinfarktus) kialakulását eredményezheti, vagy az erek átmérőjének fokozatos szűkítése révén késői szövődményeket okozhat. A folyamat megelőzhető, illetve kifejlődése lassítható – a megoldás a kezünkben van.

OrientPress Hírügynökség (OPH)/Archívum

Töltsön be további kapcsolódó cikkeket
Töltsön be további cikkeket Asztalos István
Töltsön be továbbiakat Átólzéig

Cikk ajánló

Új játszóhelyet nyit a Vígszínház a most induló évadban

Megnyitotta 2024/25-ös évadát a Vígszínház, amely a hétvégén Vígnappal, októbertől pedig V…